Aktuality

Byl jednou jeden domeček

Vizovice – Byl jednou jeden domeček, v tom domečku stoleček, v tom stolečku otvůrky a v nich žravé potvůrky… Tak nějak by mohla vypadat památkářská parafráze známé dětské říkanky. Ten domeček stojí ve městě Vizovice, které je dobře známo nejenom milovníkům slivovice a valašského frgálu. Městečko obývá necelých 5 tisíc obyvatel a může se pochlubit hned několika jedinečnými památkami. Nade vší pochybnost mezi ně patří i malebná chaloupka v Říčanské ulici.

Na kole polabanka Polabím se řítí

Přerov nad Labem – V oblíbené písničce Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka se holky z Polabí řítí na kole do školy i do úřadu, navštěvují tety strýce… A tak to jistě bývávalo za časů „předkoronavirových“. Co by dnes dala správná polabanka, aby mohla na svém kole značky Eska navštívit třeba takový krásný soubor lidových staveb, jaký mají v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem. Aby si tohle své přání splnila, jak to bude situace dovolovat, provedli jsme v roce 2020 velkou kontrolu stavu několika objektů Polabského muzea.

Horkovzdušná sanace dřevěných konstrukcí a technologie v památkově chráněném Bartkově mlýně v Nivnici

Nivnice – V jihovýchodní části Zlínského kraje se nedaleko Uherského Brodu v regionu Moravské Slovácko nachází malebná obec Nivnice. Do povědomí široké veřejnosti vešla jako nejpravděpodobnější místo narození učitele národů Jana Amose Komenského, jež je spjato

se zdejším vodním mlýnem. Bartkův mlýn č. p. 99 situovaný uprostřed obce na pravém břehu říčky Nivničky je od roku 1993 zapsanou kulturní památkou. Současný areál vodního mlýna s jádrem ze 16. století tvoří obytná stavba a přilehlé hospodářské stavení. V interiéru se dochovalo historické technologické zařízení válcového mlýna firmy Prokop – Pardubice z přelomu 30. a 40. let 20. století.

Žítkovou rozezní tradiční tesaři

Areál památky na několik týdnů naplní vůně čerstvého dřeva a rozezní údery tesařských seker. V rámci opravy vzácně dochované roubené stodoly se Janúšovo vrátí do časů, kdy tesaři používali při stavbě domů tradiční nástroje – sekery a ruční pily. Ač každý z těch, co přiloží ruku k dílu, přijíždí z jiného koutu Čech, či Slovenska, na Kopanicích všichni najdou společnou řeč. Manuální práce a poctivé řemeslo neznají hranic, boří bariéry a spojují všechny lidi dobré vůle.

Poslání a ochrana dřeva

V úterý dne 26. 11. 2019 se uskutečnila na Stavební fakultě VUT v Brně přednáška pro studenty oboru architektura a městského inženýrství zaměřená na dřevo jako stavební materiál a zejména na historické dřevěné konstrukce a jejich ochranu.

Nad Tatrou sa blýska hromy divo bijú

Martin – Počasí počátkem září dostálo textu slovenské hymny. Potemnělou oblohu v noci z prvního školního dne protínaly zářivé blesky a nejenom Tatry, ale celé území Slovenska skrápěl vydatný déšť. Jako by se v dešťových kapkách zrcadlila nálada mnohých školáků, kteří se smutně loučili s uplynulými prázdninami. Nejinak tomu bylo i v závěru Turčianské kotliny mezi Malou a Velkou Fatrou, kde se rozkládá město Martin.

Chaloupky vápnem malované

Čičmany – V malé vysoko položené rázovité vesničce v Žilinském okrese v kotlině Strážovských vrchů žili lidé po staletí podobně jako v ostatních osadách středního Slovenska. Zabývali se salašnictvím, chovali ovce, dodržovali zvyklosti a tradice předávané z generace na generaci. Obec získala svůj věhlas díky starobylé unikátní lidové architektuře – malovaným roubeným dřevěnicím.

Není hrad jako hrad

Letohrad – V podhůří Orlických hor při soutoku Tiché Orlice a Lukavického potoka se rozkládá městečko Letohrad, kterému vévodí majestátní budova zámku. Zámek Letohrad (dříve Kyšperk) je nemovitou kulturní památkou tvořenou čtyřmi křídly a přilehlou barokní kaplí.

Léta tam stál, stát bude dál

Velké Karlovice – Pro tentokrát nemáme na mysli Jarošovský pivovar, o kterém zpívá kapela Argema, ale kupecký dům ve Velkých Karlovicích. Týden od 13. 5. 2019 byl v Karlovském muzeu docela jiný než všechny ostatní. Do valašské vesnice v podhůří Javorníků a Beskyd přijeli odborníci ze společnosti Thermo Sanace, aby skoncovali s dřevokazným hmyzem, jenž se zabydlel v roubení a krovu tohoto překrásného starobylého venkovského stavení.

Naděje má z buku křídla a srdce z dřeva lipového

Praha – Neutuchající naději a srdce na pravém místě musí mít každý, kdo pracuje v oblasti památkové péče a usiluje se o záchranu hmotného kulturního dědictví. Ve čtvrtek 4. 4. 2019 se sešlo v Praze v sídle Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na tři desítky lidí, které svůj život zasvětili dřevěným historickým konstrukcím, průzkumům, a záchraně tohoto jedinečného typu artefaktů.

  Napište nám

  Partneři

  • propamatky.cz
  • vsb-stavebni-ostrava
  • vsb-elektrotechnika
  • tu-zvolen
  • karlova-univerzita
  • elektrotechnika
  • fast
  • cvut-praha
  • univerzita-bratislava
  • univerita-zilina
  • mendelu
  • drevarsky-ustav-breznice
  • mbu
  • macro-praha
  • vta
  • msk
  • avo