Praha – Kdo by neznal Pata a Mata – dva nemluvné kutily v barevných rolácích a s čapkou na hlavě z animovaného rodinného seriálu, kteří se v každé epizodě snaží něco vylepšit, ale vše jenom zhorší a nakonec zdánlivě opraví tím nejméně vhodným způsobem. Věta „A je to!“ provází od 70. let 20. století generace dětí i dospělých. Dva nemluvní troubové plní nápadů a „inovativních“ řešení dokázali vždy pobavit a rozesmát.
Tady veškerá legrace končí
Do smíchu nám zrovna dvakrát není, potkáme-li v reálném životě řemeslníky, jejichž pracovní postupy se těm seriálovým nápadně blíží. A přesně na toto téma byla zaměřena konference, kterou pořádala Společnost pro technologie ochrany památek – STOP pod přiléhavým názvem Co se v památkové péči (ne)osvědčilo. Odborná akce se uskutečnila ve čtvrtek 11. října 2018 v přednáškové aule domu ABF na Václavském náměstí v Praze. Program zahájil Ondřej Ševců, ředitel ÚOP NPÚ v Praze, vynikajícím příspěvkem nabitým zkušenostmi z praxe. Přední experti na stavební technologie jako Pavla Rovnaníková, či opravy střech, klempířské práce, omítky, ale také digitální zaměřování a zejména defekty nosných konstrukcí v osobě zkušeného statika Jana Vinaře, představili úskalí spojená s obnovou památkových objektů a případy, kdy se zvolený postup či materiál neosvědčil. Nechyběly ani nevydařené zásahy při obnově památek způsobené odbytým, nebo chybějícím stavebně-historickým a stavebně technickým průzkumem, nedostatečnými znalostmi nebo technologickou nekázní, ale také nedbalostí, povrchností a amatérismem. Zřejmě každý, kdo se kolem památek pohybuje, občas o nějakém nezdaru slyšel.
Ptejme se po příčinách
Prostřednictvím médií se veřejnost dozvídá o nešťastných realizacích, při kterých došlo k nenávratnému poškození kulturních hodnot té či oné stavby, nebo zranění pracovníků způsobenému diletantským přístupem. Známe konečný stav, málo kdy se však řeší a diskutují příčiny problémů. Přitom právě poznání příčin může zabránit opakování obdobných chyb v budoucnu.
Poučení z předchozích nezdarů
Konference byla určena široké škále posluchačů: pracovníkům památkových ústavů, státní správy a územních samospráv, správcům památkových a církevních objektů, restaurátorům a konzervátorům, architektům a projektantům, studentům a učitelům odborných škol a dalším zájemcům o ochranu památek. Nejenom příklady dobré praxe, ale také odstrašující a negativní příklady je důležité diskutovat, abychom se poučili a předcházeli nešetrným a neodborným zásahům. Diletantům, kutilům a nedoukům typu Pata a Mata při obnově kulturních památek je třeba říct jednoznačné a rozhodné STOP,… a je to!