Vysoké Mýto – Mimořádně zdařilým a odborně přínosným se stal mezioborový seminář Vodní mlýny, který pořádalo ve dnech 16. – 18. 10. 2017 Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě letos již pošesté. O velmi pestrý program, zabývající se mlýny z řady různých pohledů, doslova nabytý novými objevy a poznatky projevilo zájem několik desítek molinologů, odborníků z muzeí, památkových ústavů, univerzit a dalších odborných pracovišť z celé České republiky i ze zahraničí. V auditoriu měla své zastoupení i společnost Thermo Sanace, s.r.o. neboť jsou to právě mimořádně cenné dřevěné konstrukce, které v mlýnských areálech vyžadují zvláštní péči a ochranu.
První dva dny semináře byly věnovány jednacím blokům a dílnám, v nichž se účastníci seznámili například s malými historickými parními strojky. Odborný program zásadním způsobem obohatili rovněž hydrologové z poboček ČHMÚ v Ostravě a Ústí nad Labem, kteří prezentovali výsledky svého dosavadního výzkumu náhonů zejména v Jeseníkách, Českém Středohoří a Českém Švýcarsku a zároveň předvedli praktickou dílnu zaměřenou na ukázku konvenčních i moderních metod měření průtoků vody v náhonu Panského mlýna.
Třetí den byl vyhrazen exkurzím po vodních mlýnech i dalších technických objektech v okolí Vysokého Mýta.
A tak snad každý, kdo se akce zúčastnil a měl možnost se seznámit s hospodářským významem, bohatou historií i technickou krásou vodních mlýnů, dá za pravdu starému německému přísloví, které říká:
„Chléb a zdravé břicho jsou ty nejlepší věci v domě,
mlýny a pekařské pece jsou ty nejlepší stavby ve městě.“